Haber

Sırbistan ve Kosova Cumhurbaşkanları Moldova’da bir araya geldi

AB Yüksek Temsilcisi Yusuf BorrellGörüşmede Kosova’nın kuzeyinde seçimlerin tekrarı, Kosovalı Sırpların seçimlere katılması ve Sırp Belediyeler Birliği’nin (ZSO) kurulması için gerekli hazırlıkların başlatılmasını talep ettiklerini kaydederek, Aksi takdirde bu durum AB ile ilişkiler açısından kötü sonuçlar doğurabilir” dedi.sözlerini kullandı.

Kosova Cumhurbaşkanı RTK’ya konuşuyor vjosa OsmaniSırbistan Cumhurbaşkanı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un ısrarı üzerine. İskender VuçiçKendisiyle 10 dakikalık bir görüşme yaptıklarını söyledi.

https://twitter.com/sputnik_TR/status/1664554702657167362

Osmani, Vucic’in sorunun çözümü veya barışla ilgilenmediğini savunuyor. “Bölgedeki istikrarsızlığın kaynağı Vucic”söz konusu.

Kosova’nın Almanya, Fransa ve ABD ile işbirliğine devam edeceğini hatırlatan Osmani, Kosova’nın kuzeyinde yapılacak erken yerel seçimlerin tekrarlanabileceğinin sinyallerini verdi.

Osmani, Macron, Scholz ve Borrell’e Vucic ile müzakere masasına oturamayacağını söylediğini söyledi. “Brüksel’de müzakereler yapılıyor ve bu müzakerelerin kimler tarafından yürütüleceği Kosova Anayasa Mahkemesi tarafından belirleniyor”konuştu

Kosova cumhurbaşkanı, Vuciç’ten Kosova sınırında konuşlu Sırp ordusunu geri çekmesini, Kosova’daki suç örgütlerini ortadan kaldırmasını ve anlaşma kararlarını uygulamasını istediğini vurguladı.

finikehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu